Vaše tělo potřebuje správnou regeneraci

"Co Vás nezabije, to Vás posílí." Tak takhle opravdu NE, přátelé! 

Při nedávném setkání s přáteli sportovci jsem nevycházel z údivu. Byli tam lidé různého sportovního ražení, běžci, plavci, lyžaři, triatleti, fandové fitness aj. Řeč se samozřejmě točila okolo výkonů a jeden předháněl druhého, tedy až do té doby, než se začalo mluvit o zdraví a zdravotních problémech. V tu chvíli jsem se cítil jako pacient, kterému již není pomoci. Přes bolesti rozličných kloubů jsme se přenesli ke svalovým bolestem následně problémům s energií apod. To vše bylo zakončeno povídáním o tom, kdo, jak a kolik má vyhřeznutých meziobratlových plotének a jak mnohdy trpí. Prostě, bylo mi tak, že jsem nevěděl, jestli odejdu po svých nebo na invalidním vozíku. Když jsem se zeptal, zdali a jak se věnují regeneraci apod., dostal jsem jasnou odpověď: "Jsi blázen, na to už není čas". No a to mě inspirovalo k sepsání těchto, řekl bych, naprosto triviálních informací.

Není podstatné, jakou fyzickou práci Vaše svaly vykonávaly, ale je nanejvýš důležité, jaký jste jim poskytli prostor pro regeneraci.

.
Fyzická námaha, ať je jakákoli, vyvolává únavu. Aby vaše svaly mohly být opakovaně zatěžovány, např. prací, sportem apod., musíte je, tzv. zotavit - zregenerovat. Chcete-li prostřednictvím sportovních aktivit pravidelným opakovaným zatěžováním zlepšovat svoji fyzickou kondici, měli byste se stejnou pravidelností a úsilím věnovat pozornost regeneračním procesům. Strečink, masáže, sauna, fyzioterapeut, správná a odpovídající výživa apod., jsou totiž věci, které k tréninku neodmyslitelně patří.

Jak již bylo řečeno, odpovědí organizmu na fyzickou zátěž je únava a projevem únavy je snížení výkonnosti. A pokud dochází k soustavnému, pravidelnému zatěžování organizmu bez odpovídající regenerace, dojde dříve či později k tzv. kumulativnímu efektu. Únava se prostě hromadí, stupňuje až do doby, kdy Vaše tělo vystaví tzv. STOP. Pokud nedošlo ke zranění či jiné fyzické újmě, tak jste měli velké štěstí. V takovém případě Vám stačí si pár dní odpočinout a můžete štěstí pokoušet nanovo. Ztratíte jen několik tréninkových dní. Bohužel většinou to ale tak šťastně nekončí.

A proto, dbáte-li na dodržování alespoň základních tréninkových principů jako délka zatížení, jeho intenzita apod., měli byste si také nastavit systém regenerace.

.
V daném bodě se ale nachází kámen úrazu. Většina sportovců totiž tvrdí, že nemá čas ani na to, aby se byť jen po krátkou dobu protahovala bezprostředně po zátěži. Natož, aby přemýšleli ještě o nějaké regeneraci. Mnozí tak i omlouvají svoji nechuť se po cvičení věnovat strečinku, neboť je to pro ně záležitost silně nezáživná a považují ji za zbytečnou. Měli by však vědět, že permanentně a dlouhodobě zatěžované svaly mají např. tendenci ke zkrácení a díky tomu se pak i rychleji unaví. Takto následně vznikají tzv. svalové dysbalance, které obecně vedou k potížím pohybového aparátu. Naproti tomu pouhé zařazení správného strečinku alespoň nakonec tréninkové fáze všechna tato negativa eliminuje a navíc zlepší celkovou výkonnost. Strečink totiž snižuje svalové napětí i úroveň případné svalové bolesti při zátěži, také riziko zranění při cvičení a pohybových aktivitách, zlepšuje svalovou regeneraci a napomáhá k celkové relaxaci organizmu po fyzické zátěži.

A jak to funguje?

  • Strečink do 30 minut po zátěži má na Vaše svaly až 80% regenerační účinek
  • 1,5 - 2 hodiny po zátěži je účinnost již jen 20 - 30%
  • 5 hodin po zátěži pouhých 5%

Nevím tedy jak Vy, ale osobně si myslím, že těch 80% stojí za zamyšlení. Vždyť jde především o zdraví nebo ne?

Autor: Mgr. Petr Jež